Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możesz pożegnać osobę, której długo nie ma w firmie

30 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Chorujący pracownik nie zawsze jest chroniony przed wypowiedzeniem. W określonych sytuacjach pracodawca ma prawo się z nim rozstać

Szef nie może być zmuszony do ponoszenia niepotrzebnych kosztów, związanych z zatrudnianiem osoby na zastępstwo za stale niedomagającego zatrudnionego.

Nie musi też z tego powodu obarczać jego obowiązkami innego podwładnego. Dlatego może go zwolnić bez wypowiedzenia.

Konieczne orzeczenie lekarskie

Załóżmy, że pracownik przez pół roku jest na zasiłku chorobowym. Ponadto już trzy miesiące pobiera świadczenie rehabilitacyjne.

Zgłasza nam gotowość do podjęcia pracy – ale lekarz nie chce go do niej dopuścić. W takiej sytuacji rozwiązanie umowy w trybie art. 53 kodeksu pracy po powrocie tej osoby do pracy jest wykluczone.

Można natomiast zastosować ten tryb w stosunku do pracownika, który po upływie trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wciąż pozostaje niezdolny do pracy.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 k.p. pracodawca może rozwiązać z podwładnym bez wypowiedzenia angaż, jeżeli jego nieobecność z powodu choroby trwa:

- dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy (do okresu zatrudnienia nie dolicza się okresu trwania tej niezdolności – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 21 lipca 1999 r., I PKN 161/99),

- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8510

Spis treści
Zamów abonament