Mity upadają, ale największe banki przetrwały
Zapaść amerykańskiej motoryzacji. Toyota przekreśla swoją opinię bezusterkowej marki . Szwajcaria zostaje zmuszona do ograniczenia tajemnicy bankowej. A sprawcy globalnego zamieszania, banki, mają się dobrze
Finanse
Słowacja przyjmuje euro
Trudno uwierzyć, że kraj, który po podziale Czechosłowacji został z przestarzałym przemysłem ciężkim i obronnym, pierwszy w Europie Środkowej spełnił wymogi niezbędne do przyjęcia euro. Zaprocentowały jednak zapoczątkowane przez liberalnego wicepremiera i ministra finansów Ivana Miklosza reformy: finansów publicznych, emerytalna, oświatowa i służby zdrowia. A także wprowadzenie jednolitego podatku na poziomie 19 proc. Słowacja stała się ulubionym krajem w naszym regionie wybieranym przez inwestorów zagranicznych.
Wprowadzenie euro, które zresztą odbyło się wyjątkowo płynnie, zbiegło się z wejściem Słowacji w recesję spowodowaną zapaścią w europejskim przemyśle samochodowym. Ogółem już w styczniu produkcja przemysłowa spadła o 32 proc. Na kondycji gospodarki odbiły się również przerwy w dostawie gazu z Rosji. Mimo zdecydowanie gorszych wyników gospodarki żadna z agencji nie obniżyła ratingu z poziomu A1 z perspektywą pozytywną. I wciąż Słowacja jest w znacznie lepszej sytuacji niż Hiszpania, Irlandia i Portugalia, nie mówiąc o Grecji.
po 45 mld dol. wsparcia otrzymały od rządu USA Bank of America i Citigroup
Motoryzacja
Bankructwo GM i Chryslera
Koniec mitu amerykańskiej motoryzacji. Pod ciężarem długów i w sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta