Za odmowę wykonania wyroku grozi grzywna
Jeśli pracodawca uchyla się od dobrowolnego wykonania nakazu sądu pracy, to naraża się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym oraz odpowiedzialność karną
Gdy pracodawca nie wykona dobrowolnie wyroku, pracownik może wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Organem tym, gdy chodzi o należności pieniężne, jest komornik, który może prowadzić egzekucje z rachunku bankowego pracodawcy, z jego wierzytelności i innych praw majątkowych, a także z należących do pracodawcy rzeczy ruchomych (np. samochodów) lub z nieruchomości.
Natomiast jeśli wyrok dotyczy świadczeń niepieniężnych, to wtedy organem właściwym jest sąd. Tak będzie np. w razie wyroku przywracającego pracownika do pracy lub zobowiązującego pracodawcę do wydania lub sprostowania świadectwa pracy.
Na wniosek podwładnego
Sąd w toku postępowania wszczętego w wyniku wniosku pracownika może poprzez stosowanie grzywien wobec pracodawcy wymusić wykonanie wyroku.
Przy czym w jednym postanowieniu sąd może wymierzyć pracodawcy grzywnę nie wyższą niż 1000 złotych, chyba że trzykrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przewyższać 100 000 złotych.
Sąd, wymierzając pracodawcy grzywnę, orzeka jednocześnie na wypadek jej nieściągnięcia o zamianie grzywny na areszt,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta