Będzie więcej czasu dla małego dziecka
Już od 1 stycznia 2010 r. pracujące mamy mogą po podstawowym urlopie macierzyńskim dostać dodatkowe wolne. Szef nie ma prawa im odmówić
Ale pracownica musi pracodawcę pisemnie uprzedzić, przynajmniej siedem dni wcześniej (patrz przykład wniosku), że chce wykorzystać dobrowolny dodatkowy urlop macierzyński (art. 1821 k.p.). Taki przywilej ma też ojciec dziecka oraz rodzice adopcyjni.
Ekstratygodnie z maluchem
Dzięki nowelizacji kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1654) od 1 stycznia 2010 r. pracownicy będą mieli prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego. W 2010 i 2011 r. są to dwa ekstratygodnie dla pracownicy, której po urodzeniu jednego dziecka przysługuje 20 tygodni. Łącznie będzie więc mogła opiekować się malcem 22 tygodnie. Dla rodzącej jednorazowo więcej dzieci będą to trzy tygodnie fakultatywnej opieki w 2010 i 2011 r. Gdy więc na świat przyjdą bliźniaki, w sumie może ona mieć 34 tygodnie urlopu macierzyńskiego (31 tygodni obowiązkowego i trzy tygodnie fakultatywnego). Dodatkowy urlop macierzyński będzie przyrastał etapowo aż do 2014 r., kiedy osiągnie maksymalny pułap (patrz tabelka).
Podczas dodatkowego urlopu mamie wolno też jednocześnie pracować u własnego szefa. Ale obowiązki służbowe nie mogą przekraczać połowy etatu.
Tylko podstawowy urlop macierzyński jest dla rodzicielki obowiązkowy. Na dodatkowy może, ale nie musi, się wybrać. Jeśli jednak chce, występuje o to z wnioskiem do pracodawcy. Składa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta