Dalszy ciąg rewolucji
Na naszych oczach dokonuje się w polskim kinie rewolucja. I nie chodzi o zwykłą wymianę pokoleniową, lecz o zmianę sposobu myślenia, o głębsze, nieschematyczne spojrzenie na naszą najnowszą historię i na Polskę współczesną – zagonioną, ogarniętą konsumpcjonizmem, pełną ludzi coraz bardziej samotnych.
Tę, która przeskoczyła w nowy ustrój, ciągnąc za sobą dawne sprawy i starą mentalność, a dziś zbyt często zapomina o tych, którzy wiatru w żagle nie zdołali złapać. „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej i „Rysa” Michała Rosy w 2008 roku czy tegoroczne produkcje – „Rewers” Borysa Lankosza, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Zero” Pawła Borowskiego, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego to nowa jakość w polskim kinie. Także dlatego, że wszyscy ci twórcy mówią do widza nowoczesnym, filmowym językiem.
20 lat po transformacji w naszej sztuce filmowej rodzi się nowy trend. Filmowcy otrząsnęli się z szoku wolności, a do głosu zaczęło dochodzić pokolenie, które pamięta jeszcze z młodości czas socjalizmu, ale nauczyło się myśleć i marzyć po nowemu, bez barier i ograniczeń. Co więcej – trafiło na dobry czas. Nowa ustawa o kinematografii sprawiła, że polskie kino nie żyje za
20 mln zł wyszarpywane z mającego do zaspokojenia „poważniejsze” społeczne potrzeby budżetu państwa. Polski Instytut Sztuki Filmowej ma rokrocznie do wydania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta