Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Litwa żegna elektrownię w Ignalinie

31 grudnia 2009 | Świat | Robert Mickiewicz Katarzyna Zuchowicz
Litewscy europosłowie do ostatniej chwili walczyli w obronie Ignaliny. Boją się, że Litwa uzależni się teraz od Rosji
źródło: AFP
Litewscy europosłowie do ostatniej chwili walczyli w obronie Ignaliny. Boją się, że Litwa uzależni się teraz od Rosji
Reaktor Bolszoj Moszcznosti Kanalnyj (Reaktor Wielkiej Mocy Kanałowy) powstał w latach 60. z myślą o produkcji plutonu  do celów wojskowych. Do dziś działa 11 RBMK – po cztery  w Sosnowym Borze i Kursku, trzy w Smoleńsku. Inne zamknięto.
źródło: Rzeczpospolita
Reaktor Bolszoj Moszcznosti Kanalnyj (Reaktor Wielkiej Mocy Kanałowy) powstał w latach 60. z myślą o produkcji plutonu do celów wojskowych. Do dziś działa 11 RBMK – po cztery w Sosnowym Borze i Kursku, trzy w Smoleńsku. Inne zamknięto.

Po 26 latach elektrownia przestaje działać. Taki był warunek Brukseli: albo wejście Litwy do UE, albo Ignalina

31 grudnia o północy w Ignalinie zostanie zatrzymany drugi i ostatni reaktor. Bruksela odetchnie z ulgą. To ona w 2002 roku – w zamian za przyjęcie Litwy do Unii Europejskiej (co stało się faktem w 2004 r.) – wymusiła na Wilnie obietnicę zamknięcia radzieckich reaktorów typu RBMK, które doprowadziły do katastrofy w Czarnobylu.

Skutki tej decyzji mogą odczuć wszyscy mieszkańcy Litwy. Jak alarmują eksperci, ceny energii mogą wzrosnąć w tym kraju nawet o 70 procent. A system energetyczny Litwy może całkowicie się uzależnić od Rosji.

– Ignalina była dla Litwy ostatnim niezależnym od Rosji źródłem energii. Zamknięcie elektrowni nieuchronnie wpłynie na zmianę polityki zagranicznej Wilna. Nasz kraj oddala się od Europy, od Polski, od USA. Do kogo się zbliża? Myślę, że to pytanie retoryczne – mówi „Rz” znany litewski komentator, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Lietuvos Rytas” Rimvydas Valatka. Już dziś litewskie ciepłownie są napędzane rosyjskim gazem lub mazutem. Część energii też trzeba będzie kupić. Również od Rosji.

Mogła jeszcze działać

Eksperci są przekonani, że elektrownia mogła nadal funkcjonować. – Jeszcze co najmniej 15 – 20 lat. Nie było żadnych przeszkód technicznych. To była wyłącznie polityczna decyzja – mówi „Rz” dyrektor generalny elektrowni Wiktor Szewaldin. Do Ignaliny przyjechał w 1982 roku z Leningradu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8511

Spis treści
Zamów abonament