Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć różnice kursowe od operacji na rachunku walutowym

22 marca 2010 | Dobra firma | Przemysław Bogusz

Po blisko trzech latach obowiązywania nowych zasad ustalania różnic kursowych dla celów podatkowych sąd administracyjny uznał, że organy podatkowe błędnie rozumieją użyte w przepisach sformułowanie „faktycznie zastosowany kurs waluty”

Posługują się nim art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT oraz art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o PIT. „Faktycznie zastosowany kurs waluty” z danego dnia jest wykorzystywany przy obliczaniu wartości różnic kursowych.

Jednocześnie ust. 4 przywołanych regulacji mówi, że w razie braku możliwości uwzględnienia faktycznie zastosowanego kursu waluty z danego dnia przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Brak definicji zrodził wątpliwości

Interpretacja tych pozornie prostych przepisów budzi wiele wątpliwości z uwagi na to, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty.

Problem opisywany był szeroko w DF z 4 stycznia br. Warto jedynie przypomnieć, że właściwa wykładnia wskazanych przepisów ma przede wszystkim znaczenie dla ustalania różnic kursowych od operacji finansowych dokonywanych za pośrednictwem walutowego rachunku bankowego.

Można bowiem przyjąć, że w takiej sytuacji nie występuje „faktycznie zastosowany kurs waluty”, bo z uwagi na to, że transakcje są przeprowadzane w tej samej walucie, w jakiej prowadzony jest rachunek, i nie dochodzi do faktycznego przeliczenia waluty obcej na złote, wartość waluty obcej w polskich złotych powinna być ustalona według odpowiedniego kursu średniego ogłoszonego przez NBP.

Zgoła odmienne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8579

Spis treści
Zamów abonament