Interpretacja powinna uwzględniać orzecznictwo
Obowiązkiem organu wydającego interpretację jest odniesienie się do orzecznictwa sądowego, na które powołał się podatnik we wniosku o jej wydanie
Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 23 lutego 2010 r. (I SA/ Po 1124/09).
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że sprzedaje towary i świadczy usługi, które dokumentuje fakturami VAT. Niekiedy musi skorygować obrót przez wystawianie faktur korygujących, m.in. z powodu: obniżenia ceny, zwrotu towaru, pomyłek w ilościach bądź cenie, a także z innych przyczyn, powodujących obniżenie podstawy opodatkowania VAT.
Spółka zamierza obniżyć podstawę opodatkowania w momencie wystawienia faktury korygującej, przed uzyskaniem potwierdzenia jej odbioru. Uznała, że nie musi czekać na potwierdzenie odbioru faktury korygującej od nabywcy, aby obniżyć VAT należny.
Art. 29 ust. 4a ustawy o VAT nakładający taki obowiązek jest bowiem niezgodny z przepisami Unii Europejskiej. Powołała się na liczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta