Kiedy najem jest działalnością gospodarczą
Kiedy świadczenie usług najmu może być uznane za działalność gospodarczą, a kiedy za odrębne od niej źródło przychodów? Ten problem, który już przed laty nurtował podatników, znów odżył, po wprowadzeniu od nowego roku korzystnych zasad opodatkowania „okazjonalnego” najmu
1 stycznia 2010 r. weszły w życie zmiany w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie) wprowadzone ustawą z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2010 r. nr 3, poz. 13).
W ich efekcie zryczałtowany podatek dochodowy wynosi obecnie 8,5 proc. od przychodów z najmu (osiąganych w ramach odrębnego źródła przychodów, poza działalnością gospodarczą), niezależnie od ich wysokości. Także wtedy, gdy przekraczają równowartość 4000 euro (co w ubiegłych latach powodowało objęcie ich znacznie wyższą, 20-proc. stawką).
Czy można zmienić źródło
Wielu podatników, dotychczas prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości, zastanawia się nad możliwością wynajmowania nieruchomości już poza działalnością gospodarczą, tak aby ich przychody zaliczane były do odrębnego źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Wtedy – po wyborze ryczałtu – mogliby skorzystać z 8,5-proc. stawki.
Wiele wątpliwości wywołuje jednak to, czy w niezmienionych okolicznościach faktycznych można wynajmować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta