Aport części przedsiębiorstwa zwolniony z PCC
Wniesienie aportem części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinno być zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie przepisów dyrektywy
Z treści art. 7 ust. 1 dyrektywy 69/335 w brzmieniu nadanym dyrektywą 85/303 należy wywodzić, że państwa członkowskie niezależnie od daty przystąpienia do Unii Europejskiej obowiązane były do zwolnienia z podatku kapitałowego (PCC) obligatoryjnie czynności restrukturyzacyjnych wskazanych w art. 7 ust. 1b dyrektywy 69/335 w brzmieniu nadanym dyrektywą 73/80.
Tak orzekł WSA w Warszawie 22 lutego 2010 r. (III SA/ Wa 1601/09).
Spółka przed 1 stycznia 2009 r. podwyższyła kapitał zakładowy (poprzez wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa). W związku z tym od zmiany umowy spółki zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Następnie złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w PCC, twierdząc, że wniesienie aportem części majątku stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa powinno być zwolnione z PCC na podstawie przepisów dyrektywy 69/335. Organy podatkowe nie zgodziły się z tym.
Uznały, że wskazane przez spółkę zwolnienie, wynikające z dyrektywy w brzmieniu, jakie nadała jej dyrektywa 73/80, nie ma zastosowania w tej sprawie, bo w momencie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta