Prawidłowa klasyfikacja zakupów pozwoli uniknąć błędów w rozliczeniach
Podatnicy powinni dokładnie analizować naturę świadczenia i postanowienia umów wiążących ich z kontrahentami. Pozwoli to prawidłowo rozliczyć transakcje dla potrzeb VAT
Polscy przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności czy też pragnący rozwinąć lub zmodernizować dotychczasową działalność, np. produkcyjną, decydują się często na zakup linii technologicznych czy produkcyjnych, jak również innych środków trwałych z zagranicy.
Jeżeli w wyniku takich działań podpisany zostaje kontrakt na dostawy i montaż w polskiej fabryce (czy innym zakładzie) środków trwałych transportowanych z krajów Unii Europejskiej, podatnicy VAT stają przed koniecznością właściwego rozliczenia takiej transakcji.
Pojawiają się wtedy wątpliwości, czy z punktu widzenia VAT mamy do czynienia z dostawą towarów rozliczaną przez polskiego nabywcę czy też z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) i importem usług.
Transakcje rozliczane przez nabywcę
Zgodnie z ustawą o VAT poprzez WNT rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego wysyłki lub transportu, przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Wspomnianą zasadę stosuje się m.in. pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta