Podwładny może pracować w domu
Jeśli chcesz zatrudnić pracownika, ale nie masz gdzie zorganizować jego miejsca pracy, to biurko i komputer przywieź do jego domu
Wcześniej jednak uzgodnij ze związkami zawodowymi warunki telepracy, a z kandydatem do pracy podpisz umowę o wykonywanie tej elastycznej formy zatrudnienia.
Pozwala ona, by zatrudnieni wykonywali zawodowe obowiązki regularnie poza zakładem, wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, tj. Internet i telefon. Tak stanowi art. 675 - 17 k.p.
O tym, gdzie telepraca będzie wykonywana, decydują strony, a sam sposób określenia tego miejsca jest taki sam jak u pracownika niewykonującego telepracy.
W umowie o pracę można wskazać, że jest to dom albo np. centra telepracy. Może być i tak, że w tych ostatnich zatrudniony będzie pracował tylko przez kilka dni w tygodniu, a przez pozostałą jego część w domowym zaciszu.
Nie dla każdego
Swego czasu telepraca wywołała dyskusję o tym, czy mogą ją wykonywać handlowcy. Zdania są podzielone. Niektórzy prawnicy uważają, że nie, bo telepracę wolno wykonywać tylko przez sieć.
Natomiast handlowiec ma z nią kontakt sporadyczny. Internet wykorzystuje w zasadzie tylko do przekazywania wyników swojej pracy.
A to za mało, by być telepracownikiem. Dodatkowo eksperci tłumaczą, że mobilność handlowca ogranicza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta