Podanie można wnosić przez pełnomocnika
Nie wszystkich czynności przed organem administracji publicznej trzeba dokonywać osobiście. W wielu sytuacjach wystarczy, że zrobi to umocowana przez nas osoba zastępująca
Zgodnie z ustawą z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) pełnomocnikiem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
Należy zwracać na to szczególną uwagę, gdyż często się zdarza, że podania wnoszą pełnomocnicy niebędący osobami fizycznymi.
Istotę terminów „osoba fizyczna” oraz „zdolność do czynności prawnych” określa ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU nr 16, poz. 93 ze zm.).
W najprostszy sposób wskazać można, że osobą fizyczną jest prawie każdy człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci (nie jest nią dziecko poczęte nienarodzone). Bycie osobą fizyczną wiąże się z posiadaniem zdolności prawnej, tj. możliwością bycia podmiotem stosunków prawnych. Nie każdej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta