Co zawiera informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego
W dodatkowych informacjach i objaśnieniach do sprawozdania finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. trzeba wykazać więcej danych niż w latach ubiegłych. To efekt zmian w ustawie o rachunkowości, które weszły w życie 1 stycznia ubiegłego roku
Jednym z elementów sprawozdania finansowego jest informacja dodatkowa. Sporządzają je wszystkie jednostki zobowiązane stosować zasady rachunkowości, czyli m.in. spółki prawa handlowego, spółki osobowe przekraczające określony w ustawie o rachunkowości limit przychodów netto (1200 tys. zł), banki oraz osoby zagraniczne.
Pozostałe elementy sprawozdania finansowego to bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym.
Są to zestawienia tabelaryczne, które na dzień bilansowy prezentują stan majątku, źródła jego finansowania, osiągnięty wynik z działalności, zdolność generowania przez przedsiębiorstwo środków pieniężnych i sposób ich wykorzystania.
Dane w nich zawarte nie zawsze są możliwe do bezpośredniego odczytania. Wymagają dodatkowego elementu, który je uszczegółowi i wyjaśni wykazane w wybranych pozycjach dane liczbowe. Takim elementem jest właśnie informacja dodatkowa.
Dwie części
Informacja składa się z dwóch części:
- wprowadzenia do sprawozdania finansowego i
- dodatkowych informacji i objaśnień.
We wprowadzeniu opisana jest przyjęta przez jednostkę polityka rachunkowości, zasady wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego oraz przyczyny i skutki ich ewentualnych zmian w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta