Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy kodeks cywilny trudniejszy, niż sądzono

22 marca 2010 | Prawo | Marek Domagalski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Sędziowie niechętnie odnoszą się do wszelkich zmian legislacyjnych, więc nie zawieszę prac nad nowym kodeksem cywilnym tylko dlatego, że je krytykują – zapowiada przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w rozmowie z Markiem Domagalskim

Sędziowie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego doszli do niemal zgodnego wniosku, że nowego kodeksu cywilnego uchwalać nie należy. Ich zastrzeżenia ugruntowały się po przeczytaniu pierwszej księgi nowego kodeksu, którą przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. To frontalny sprzeciw być może najpoważniejszego w tej materii autorytetu, niczego nie ujmując samej komisji. Zawiesi pan prace nad kodeksem?

Zbigniew Radwański: Nie, bo nie przekonują mnie argumenty Sądu Najwyższego. Uważam, że sędziowie niechętnie odnoszą się do jakichkolwiek zmian legislacyjnych, bo utrudnia im to stosowanie nowego prawa dopóty, dopóki się go nie nauczą. To jest taka konserwatywna postawa praktyków, którzy są przyzwyczajeni do określonego postępowania.

Proszę więc przekonać mnie i czytelników, że nowy kodeks jest potrzebny.

Z punktu widzenia formalnego kierujemy się wskazaniami Rady Legislacyjnej działającej przy premierze, która zdecydowanie opowiadała za stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Tę samą linię przyjęły wszystkie państwa postkomunistyczne. Nie tylko kraje wchodzące w skład Związku Radzieckiego, jak np. Litwa, ale również te, które należały do tzw. demokracji ludowych. Projekty zmian przygotowano w parlamencie węgierskim i czeskim, natomiast rumuński kodeks cywilny został już uchwalony. Przykład Rumunii jest o tyle ciekawy, że obowiązywał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8579

Spis treści
Zamów abonament