Metr w „Rodzinie” będzie tańszy?
Mieszkania kupowane w ramach „Rodziny na swoim” będą miały niższe limity cen już od drugiego kwartału – przewidują analitycy. Czy rzeczywiście osoby chcące skorzystać z dopłat do kredytów będą musiały szukać tańszych ofert?
Aby otrzymać dopłatę do kredytu na mieszkanie, m.in. trzeba kupić lokal w cenie mieszczącej się w ustawowym limicie. Np. dziś dla Warszawy jest to 7,7 tys. zł za mkw., a dla woj. mazowieckiego 5,5 tys. zł za mkw.
Limit cenowy mkw. dla „Rodziny” podaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), opierając się na danych spływających od wojewodów (uwzględniających m.in. inflację, ceny towarów i usług, a także koszt budowy i sprzedaży mieszkań). Jakich limitów można się spodziewać w II kwartale br.?
– Z jednej strony spadają koszty robocizny i materiałów budowlanych, co oznaczałoby, że wskaźniki zaczną się zmniejszać. Z drugiej strony inflacja nie maleje, więc limity mogą się nie zmienić. Ile wyniosą, jeszcze nie wiemy – tłumaczy Piotr Stalęga, rzecznik BGK.
Limity w dół
Analitycy badający rynek mieszkań przewidują, że ustawowe limity cen dla mieszkań z dopłatą będą spadać.
– Wskaźniki, na podstawie których wyznaczane są limity cen obowiązujące w programie „Rodzina na swoim” („RnS”), osiągnęły szczytowe wartości w okresie październik 2009 – marzec 2010 r. i zostaną zmniejszone od drugiego kwartału br. – twierdzą eksperci z Open Finance.
Ich zdaniem spadek limitów w „Rodzinie” od kwietnia będzie nieznaczny. Większy – po kolejnym przeszacowaniu wskaźnika wartości odtworzeniowej, czyli od października 2010 r. Natomiast w ciągu roku – według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta