Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inflację zmniejszy konkurencja

03 czerwca 1996 | Ekonomia | LO

Handel przeciwny cenom sugerowanym

Inflację zmniejszy konkurencja

Lekarstwem na nadmierny wzrost cen żywności mają być proponowane przez rząd tzw. ceny sugerowane. Ceny te określałby producent, a handlowcy byliby zobowiązani do ich umieszczania obok własnych cen. Zapytaliśmy o zdanie w tej sprawie przedstawicieli wytwórców i handlu. Jak się można było spodziewać, ich opinie zdecydowanie się różnią. Handlowcy uważają, że jest to zamach na wolny handel. Ich zdaniem wzrostowi cen żywności i szybkiemu wzrostowi inflacji może przeciwdziałać konkurencja między placówkami handlowymi. Ważne jest więc stworzenie warunków do jej rozwoju, a nie wyhamowywanie ich -- uważa Anna Pacuła, główna księgowa z Globi. Padło też stwierdzenie, że duże sieci handlowe mogą w przypadku wprowadzenia cen sugerowanych wybierać takich producentów, którzy ich nie stosują. W to, że mogłaby obowiązywać obligatoryjność umieszczania takich cen -- mało kto wierzy.

Handlowcy nie sugerują cen producentom

Anna Pacuła nie wie, kto, według jakich zasad i od jakiej podstawy narzucałby marżę dla dystrybutorów ani w jaki sposób przekonać klienta, że to nie sklep bierze wysokie marże, a np. pośrednik, skoro na etykiecie byłyby tylko ceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 770

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament