Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na lądzie, morzu i w powietrzu bez błędu

03 czerwca 1996 | Nauka i Technika | ZZ

Wojskowy system nawigacji satelitarnej GPS ma cywilnego konkurenta

Na lądzie, morzu i w powietrzu bez błędu

Znany nie tylko fachowcom, słynny satelitarny system GPS służący do określania pozycji geograficznej obiektów i pojazdów na lądzie, morzu i w powietrzu -- ma konkurenta. Międzynarodowa organizacja Inmarsat uruchomiła bowiem pierwszy z 5 satelitów, dzięki którym cywilni użytkownicy statków, samolotów i pojazdów lądowych będą korzystać z nawigacji satelitarnej niemal tak dokładnej jak wojskowa. GPS powstał bowiem przede wszystkim dla potrzeb armii amerykańskiej i został wprawdzie udostępniony cywilnym użytkownikom w wielu krajach, ale w celowo zniekształconej wersji z obawy przed ewentualnym wrogim użyciem.

Armia USA może określać położenie obiektów z dokładnością do kilku metrów, natomiast cywilni użytkownicy z dokładnością do 100, a niekiedy do 300 metrów. Istnieją więc dwie wersje GPS -- lepsza dla wojska, gorsza dla cywilów. Natomiast funkcjonowanie nowej generacji satelitów Inmarsatu, które przekazywać będą sygnały nie obarczone błędem, pozwoli na takie zwiększenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 770

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament