Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piękne odpoczywanie

03 czerwca 1996 | Kultura | TS

Cmentarze z Wielkiej Wojny w Małopolsce

Piękne odpoczywanie

Wielka Wojna, nazwana później I wojną światową, pozostawiła w krajobrazie Małopolski do dziś nie zatarte ślady. Są nimi cmentarze, na których pochowano żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich. Oktawian Duda, który odwiedził i zinwentaryzował wszystkie cmentarze wojenne między Krakowem i Jasłem, napisał pracę, którą bez żadnej przesady można nazwać dziełem -- "Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej". Zawiera ona opis imponującej pracy budowlanej i artystycznej, dzięki której jeszcze podczas wojny powstało czterysta cmentarzy oraz ich stan zachowania w osiemdziesiąt lat później.

Cmentarze obcych armii z I wojny światowej nie powinny nam być jednak obce. Są bowiem wśród pochowanych na cmentarzach wojennych, na co zwraca uwagę autor, także setki Polaków, wcielonych do armii niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej. Ich pamięci poświęcone jest epitafium na cmentarzu w Gorlicach. Na kilku cmentarzach spoczywają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 770

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament