Terapia wstrząsowa
Czy Al Gore pomoże światu
Terapia wstrząsowa
"Wojna przeciw przyrodzie szaleje na całym świecie" -- twierdzi Al Gore, wiceprezydent USA. Bezpośrednio po II wojnie światowej 40 proc. powierzchni Etiopii było pokryte lasami, obecnie jest tylko 1 proc. -- to jeden z wymownych przykładów. Fotografia łodzi rybackiej na bezkresnej piaszczystej równinie, która nie tak dawno była dnem Morza Aralskiego -- to drugi casus z książki Ala Gore'a"Earth in the balance: Ecology and the Human Spirit" (Ziemia w równowadze; ekologia i duch ludzki) , entuzjastycznie przyjętej w Stanach Zjednoczonych.
Rzeka Missisipi niesie miliony ton ziemi z gospodarstw w środkowej Ameryce do Zatoki Meksykańskiej i dalej w morze. Na przykład w Iowa kiedyś warstwa najlepszej na świecie żyznej gleby miała 16 cali grubości, obecnie tylko 8 cali. Znane jest zniszczenie lasów tropikalnych, zielonych płuc Ziemi, radykalnie zmniejszające oczyszczenie Ziemi i powodujące powiększanie się pustyń. Praktycznie niezauważalne, a być może najgroźniejsze są zmiany w atmosferze: powstawanie dziur w warstwie ozonu i ubożenie jego warstwy, ocieplenie klimatu i podnoszenie się poziomu oceanów, co może doprowadzić do zalania wielkich obszarów nie chronionej ziemi, np. w Holandii, Polsce, Bangladeszu. Weszliśmy w fazę wzrastającej wrogości wobec przyrody -- przyznaje Al...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta