Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Galop aż do upadku

03 czerwca 1996 | Świat | RB

Obraz demokratycznej Albanii poszarzał. Świat nie ukrywa zaniepokojenia z powodu nadużyć wyborczych oraz brutalnej akcji tirańskiej policji, która nie dopuściła do manifestacji partii opozycyjnych.

Galop aż do upadku

Ryszard Bilski

Rezultat pierwszej tury wyborów parlamentarnych (26 maja) w Albanii zaskoczył wszystkich. Opozycję (socjaliści i socjaldemokraci, wywodzący się ze wspólnego komunistycznego pnia -- Albańskiej Partii Pracy i centrowo -lewicowego Sojuszu Demokratcznego) , która poniosła wielką klęskę, zdobywając zaledwie 5 mandatów. Rządzącą Partię Demokratyczną, bo odniosła na dspo dz i ew a ni ewysokie zwycięstwo, uzyskując 95 mandatów. W tym "wyborczym spektaklu" pogubiło się też tysiące Albańczyków. -- To niemożliwe, by opozycja nagle straciła niemalże całkowicie poparcie społeczeństwa -- mówił emerytowany lekarz, który i w pierwszych demokratycznych, wielopartyjnych wyborach (1991 r. ), i wdrugich, przyspieszonych (1992 r. ), popierał partię obecnego prezydenta Sali Berishy -- teraz zaś głosował na socjalistów.

Prezydent Berisha, ciesząc się ze zwycięstwa i mówiąc o "końcu ery albańskiego komunizmu", nie jest jednak w stanie ukryć zakłopotania z "nadmiaru szczęścia". Zbyt dosłownie wzięli sobie bowiem do serca "jego ludzie" prezydenckie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 770

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament