Od aportu zapłacisz i VAT, i PCC
Od 22 kwietnia wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki obciążone będzie nie tylko podatkiem VAT, ale też od czynności cywilnoprawnych
Nie będzie już natomiast ulegać wątpliwości, że nie tylko aport oddziału, ale także innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do drugiej takiej spółki nie podlega PCC.
Takie zmiany wprowadza najnowsza nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) z 22 stycznia 2010 r. (DzU nr 44, poz. 251).
Wyłączenie dla aportów przedsiębiorstwa
Zgodnie ze znowelizowanym art. 2 pkt 6 lit. c ppkt 1 ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jej zorganizowanej części. Do tej pory wyłączone z opodatkowania było jedynie wniesienie do spółki kapitałowej oddziału innej spółki kapitałowej.
Mimo że dyrektywa Rady 2008/7/WE dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału również posługuje się pojęciem „oddział” spółki kapitałowej (ang. branches of activity), to termin ten nie został zdefiniowany ani w tej dyrektywie, ani w ustawie o PCC.
Pojęcie to można tłumaczyć nie tylko dosłownie jako oddział, ale również szerzej jako gałąź działalności przedsiębiorcy. Jednocześnie w ustawach o podatku dochodowym (PIT i CIT) a także w ustawie o VAT ustawodawca posługuje się pojęciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta