Jakie są skutki cesji pożyczki przez zagranicznego wierzyciela
Czy cesja zagranicznej pożyczki na inny podmiot zagraniczny jest objęta polskim PCC
Zdarza się, że pożyczka udzielona polskiej spółce przez inną spółkę z międzynarodowej grupy kapitałowej jest następnie cedowana przez zagranicznego wierzyciela na inny podmiot zagraniczny. Ostatnio dość często, bo z powodu kryzysu gospodarczego zagraniczne firmy restrukturyzują portfel swoich wierzytelności. Czy taka cesja umowy pożyczki podlega PCC w Polsce?
Odrębną kwestią jest ewentualne objęcie jej VAT, co jednak może mieć wpływ na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana VAT lub zwolniona z tego podatku.
Cesja nieobjęta PCC
Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Nie mieści się w nim umowa cesji, która w istocie stanowi skutek czynności cywilnoprawnej, podczas gdy PCC może podlegać ewentualnie jej causa (podstawa), np. sprzedaż lub zamiana.
Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 października 2008 r. (IPPB2/436-269/08-5/AF) stwierdziła, że umowy o przelewie wierzytelności nie należą do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta