Dzięki Ci, Matko, za Wilno
W oknie kaplicy nad Ostrą Bramą dniem i nocą goreje złota łuna. Matka Boska – w blasku swej pozłacanej szaty, dwóch złotych koron, 12 gwiazd i 40 świetlistych promieni – z głową schyloną na ramię i przymkniętymi oczami wygląda, jakby zasypiała.
Ale mieszkańcy Wilna wiedzą, że niestrudzenie czuwa nad swym miastem. Już od prawie czterech wieków, od początków XVII, wizerunek Madonny Wileńskiej strzeże Ostrej Bramy – i całej Litwy. Wystarczy pokonać kilkadziesiąt stopni – dawne, kamienne, wyślizgane przez pokolenia pielgrzymów, zastąpiono niestety niedawno nowymi, przypominającymi schody w biurowcu – by stanąć przed obliczem cudownego obrazu. W niewielkiej kaplicy przebudowanej w 1829 r. z barokowej na klasycystyczną zgromadzono 8 tysięcy wotów. Niewielka blaszka na filarze między oknami to wotum Józefa Piłsudskiego z napisem „Dzięki Ci, Matko, za Wilno”.
Pod tymi słowami mogliby się podpisać zarówno Polacy, jak i Litwini, a także dawni wileńscy Żydzi oraz reprezentanci innych licznych nacji i religii, którzy przez wieki mieszkali w mieście nad Wilią. Dla Litwinów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta