Alma Mater nad Wilią
Akademia Wileńska, utworzona w 1578 roku przez Stefana Batorego, przez kilka wieków była najdalej na wschód wysuniętą uczelnią wyższą zorganizowaną na wzór uniwersytetów europejskich.
Jej rolę w rozwoju kultury Wielkiego Księstwa Litewskiego od XVI do początku XIX wieku trudno przecenić. Z murów akademii wyszły tysiące studentów, wykłady prowadzili tam wybitni uczeni, którzy zyskali uznanie dla swoich badań również poza granicami Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Wileńska Alma Mater była dziełem jezuitów, zakonu utworzonego przez Ignacego Loyolę i zatwierdzonego w 1540 roku przez papieża Pawła III. Duchowni z Towarzystwa Jezusowego (Societas Jesu – tak brzmiała oficjalna nazwa zakonu) mieli za zadanie „w jakiejkolwiek stronie świata przebywając, gdzie można się spodziewać więcej służyć Bogu i więcej duszom pomagać”. Bardzo szybko stali się najważniejszymi szermierzami kontrreformacji, bezpośrednio podporządkowanymi papieżowi misjonarzami, walczącymi za pomocą słowa z odstępcami od Kościoła katolickiego. Publicznie dyskutowali z protestantami, prowadzili rekolekcje i głosili kazania dla podtrzymania wiary u katolików, organizowali misje ludowe, docierając z ewangelią do ubogich i niepiśmiennych. Drukowali liczne dzieła religijne i naukowe będące często pierwszymi książkami w językach narodowych.
Początkowo jezuici nie mieli zajmować się nauczaniem. Zakładali, że do zakonu wstąpią ludzie pobożni i już wykształceni. Szybko okazało się jednak, że szczególnie ten drugi warunek wymaga większego zaangażowania samego zgromadzenia. Już w 1540 roku Loyola...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta