W skrócie
GOSPODARKA
∑ Kraje strefy euro powinny stworzyć stały system wzajemnego ratowania się, jeśli któryś z nich wpadnie w kłopoty finansowe – stwierdzono w Brukseli. Traktat założycielski Unii zabrania gwarantowania długu jednego kraju przez inny, ale ominięto tę regułę, obiecując pożyczenie Grecji 30 mld euro, jeśli nie uda się jej obsłużyć długu własnymi środkami.
—p.r., dpa
∑ Produkcja przemysłowa strefy euro wzrosła w lutym o 0,9 proc. wobec stycznia i o 4,1 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się zastoju i rocznej poprawy o 2,7 proc.
—p.r., afp, dpa, reuters
∑ Pomoc rozwojowa dla biedniejszych państw, jakiej udzieliły 23 najważniejsze gospodarczo kraje świata, wzrosła realnie, mimo kryzysu, o 0,7 proc., do 119,6 mld dolarów, do 0,31 proc. ich PKB – podała OECD. Bez uwzględnienia ulg i umorzeń długu pomoc ta wzrosłaby o 6,8 proc., a bez pomocy humanitarnej nawet do 8,5 proc. Łączna pomoc 15 krajów Unii zmalała jednak o 0,2 proc. do 67,1 mld dolarów, do 0,44 proc. ich PKB.
—p.r., afp, dpa
∑ Według prognozy niemieckiego instytutu gospodarczego DIW w tym roku PKB Niemiec zwiększy się o 1,7 proc. W 2011 roku ma wzrosnąć do 1,8 proc.
—a.k., pap
∑ Rząd Niemiec chce przedłużyć do połowy 2012 r. system wspierania pracy w niepełnym wymiarze godzin, aby powstrzymać wzrost bezrobocia. System „Kurzarbeit” wygasa 31 grudnia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta