Fiskus twierdzi, że nie wszystkie opłaty sądowe wolno jest rozliczać
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z prowadzeniem procesów sądowych, pod warunkiem że są one racjonalne i celowe
Kwalifikacja nie zawsze jest więc łatwa. To dlatego, że oparta jest na ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Przepisy te mówią, że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Katalog wydatków nieuznawanych za koszty jest ściśle określony (w art. 16 ustawy o CIT oraz art. 23 ustawy o PIT).
Na tej podstawie przedsiębiorcy zwykle uważają, że wszelkie koszty sądowe zmniejszają ich przychody. Uznają, że to oni powinni decydować, bo wiedzą najlepiej, kiedy ich ponoszenie jest celowe i racjonalne. Interpretacje podatkowe pokazują jednak, że organy podatkowe same chcą to rozstrzygać, i dość często uznają, że firma ponosiła wydatki, które nie mogły wpłynąć ani na osiągnięcie przychodów, ani na zabezpieczenie ich źródła.
Nie płacisz dostawcom – działasz nieracjonalnie
Przykładem jest odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 1 grudnia 2009 r. (IBPBI/2/423-1037/09/BG).
Z pytaniem zwróciła się firma zajmująca się produkcją przetworów mięsnych. Wyjaśniła ona, że musi angażować znaczne środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta