Kiedy transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Jeśli sprzedawany lub wnoszony aportem majątek ma status zorganizowanej części przedsiębiorstwa, taka transakcja może mieć szczególne skutki podatkowe. Szkopuł w tym, że choć przepisy podatkowe definiują, co należy rozumieć przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ich interpretacja budzi wątpliwości
Zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej zcp) jest jego jednostką wewnętrzną. Może być wydzielana z przedsiębiorstwa przez różne podmioty prawa, także osoby fizyczne (prowadzący przedsiębiorstwo określany będzie w artykule mianem „spółka”).
Ponieważ zbycie (nabycie) takiego zespołu składników majątkowych wiąże się z powstaniem szczególnych skutków podatkowych (m.in. w zakresie ustalania wartości początkowej środków trwałych, powstania tzw. wartości firmy, opodatkowania przekształceń spółek, wnoszenia aportów), ustalenie przez strony rzeczywistego przedmiotu umowy (czy jest to zcp, czy inny zespół składników majątkowych) jest warunkiem prawidłowych rozliczeń podatkowych.
Podatkowe skutki zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwaZbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wywołuje szczególne skutki podatkowe, odmienne od zbycia zespołu składników majątkowych niebędących zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Różnice dotyczą zarówno zbywców, jak i nabywców. Polegają one na:
- braku opodatkowania podziału spółek po stronie wspólników spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce stanowi zcp (art. 10 ust.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta