Co roku więcej chętnych niż miejsc
Psychologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków. O przyjęciu na studia decydują wyniki matury, na każdej uczelni punktowane są inne przedmioty.
Większość szkół bierze też pod uwagę, czy abiturient zdawał maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym, i wyższe noty dostają ci, którzy zdawali poziom rozszerzony. Studia trwają pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Absolwenci mogą podjąć pracę m.in. w szkołach, przychodniach, mogą pracować jako psychologowie sportu, reklamy, jako biegli w sądach.
Na pierwszych dwóch latach studiów przyszły psycholog musi poznać podstawowe zagadnienia psychologiczne, nauczyć się podstaw teorii, a także opanować biopsychologię. Na trzecim lub czwartym roku, w zależności od uczelni, wybiera się specjalizację. Wówczas studenci uczą się już tylko przedmiotów, które ich interesują. Szkoły wyższe mają przeróżne specjalizacje w ofercie, dlatego zanim wybierze się uczelnię, warto je poznać i sprawdzić, czy są zgodne z kierunkiem zainteresowań przyszłego psychologa. Po skończeniu studiów magisterskich absolwent może dalej się kształcić np. na studiach podyplomowych lub rozpocząć studia doktoranckie. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta