Działka z przetargu lub z drugiej ręki
Prawo użytkowania wieczystego działki można nabyć bezpośrednio od gminy albo od dotychczasowego jej użytkownika. Nie w każdym jednak wypadku
Wiele atrakcyjnych terenów w dużych miastach jest własnością gminy. Jedyna możliwość ich pozyskania to ustanowienie użytkowania wieczystego.
Trzeba śledzić ogłoszenia
Grunt można zdobyć albo od gminy (własność komunalna), albo od starostwa (dysponują one nieruchomościami Skarbu Państwa). Te ostatnie bardzo rzadko się decydują na ustanowienie użytkowania wieczystego, znacznie częściej czynią to gminy.
Co ma zrobić osoba zainteresowana takim gruntem?
Przede wszystkim powinna śledzić prasę lokalną (także ogólnopolską), czytać stronę internetową gminy, a także ogłoszenia wywieszane w jej siedzibie. Tam bowiem można znaleźć informacje o przetargach. W ogłoszeniu musi być podany ich termin oraz warunki, na jakich można stać się użytkownikiem (art. 28 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
Osoba, która weźmie udział w przetargu i go wygra, podpisze z gminą notarialną umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
Decyduje gmina
Takim gruntem nie wolno dysponować, jak się chce. Gmina ma prawo narzucić w umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste rodzaj inwestycji oraz termin jej wykonania, np. umowa może przewidywać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta