Kodeks pracy przepisy o urlopach wypoczynkowych i bezpłatnych
DZIAŁ SIÓDMY Urlopy pracownicze
Rozdział I Urlopy wypoczynkowe
Art. 152. definicja, zakaz zrzeczenia
§ 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”.
§ 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Komentarz:
- Każdy pracownik, czyli osoba świadcząca pracę w ramach stosunku pracy, a więc na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jako jego podstawowe uprawnienie ma służyć wypoczynkowi i regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Gwarantuje mu to Konstytucja RP (art. 66 ust. 2), a potwierdza m.in. art. 14 k.p.
Uprawnienie to wynika także z konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 132 (z 24 czerwca 1970 r. o corocznych płatnych urlopach) oraz Europejskiej karty społecznej (DzU z 1999 r. nr 8, poz. 67).
- Pozycję urlopu wypoczynkowego jako szczególnego okresu ochronnego dla korzystającego z wakacji pracownika ustanawia art. 41 k.p. Zakazuje on bowiem wypowiadania przez pracodawcę angaży obejmujących zarówno czas urlopu podwładnego, jak i innej usprawiedliwionej jego nieobecności w pracy, o ile nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Zakaz ten dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta