Grecki pat
Cała szeroko zakrojona akcja pomocowa związana z zapaścią finansową Grecji odbije się nie tylko na strefie euro, ale i na całej Unii, a nawet poza nią – ze względu na udział MFW
Znane powiedzenie – mały dług to sprawa dłużnika, dług dużych rozmiarów to problem wierzycieli – ma zastosowanie i w warunkach obecnego kryzysu finansów publicznych Grecji. Wierzycielami były przede wszystkim instytucje kredytowe europejskich państw rozwiniętych, w tym strefy euro, w szczególności niemieckie oraz francuskie, lecz także szwajcarskie banki komercyjne.
Zadłużenie greckie ma różną postać, ale to przede wszystkim wysoka ekspozycja wierzytelności w postaci obligacji skarbowych rządu Grecji lub kredytów. Jeśli chodzi o wierzytelności Grecji – z 303 mld dol. całkowitych zobowiązań (ang. total foreign claim) głównie sektora publicznego 75 mld dol. należy do banków Francji, niemieckie banki są w posiadaniu papierów skarbowych o wartości 43 mld dol., szwajcarskie banki – 54 mld dol., 12 mld dol. posiada Holandia (za: Gilian Edgeworth, Deutsche Bank oraz Komisja Europejska, marzec 2010).
Demonstranci greccy, protestując przeciwko dyscyplinie fiskalnej i swym wierzycielom, chcieli im powiedzieć: “waszych należności nie zapłacimy”, oczywiście, nie biorąc pod uwagę faktu, że więcej nikt na rynku temu państwu już nie zechce dobrowolnie pożyczyć, nawet na wysoki procent. Problem na razie mają, a właściwie miały, przede wszystkim banki wierzyciele i zachodni inwestorzy finansujący Grecji życie na kredyt. Instytucje finansowe jednak to władcze lobby, zawsze otrzymywały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta