Nie tylko zastępcy wspomagają wójta w pracy
Już od półtora roku burmistrz, marszałek czy starosta mogą zatrudnić w urzędzie najbliższych współpracowników. Służą temu stanowiska doradców i asystentów nazywane czasami politycznymi
Pracownicy samorządowi są zatrudniani na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych urzędniczych, pomocniczych i obsługi oraz na stanowiskach doradców i asystentów. Te ostatnie nie są typowe dla administracji samorządowej. Charakteryzują się głównie tym, że umowy o pracę z osobami, które mają te stanowiska objąć, są zawsze zawierane na czas określony, który odpowiada czasowi pełnienia funkcji przez wójta.
Umowa na czas określony
Możliwość zatrudniania osób w urzędach gmin (marszałkowskich) i starostwach powiatowych wprowadzona została stosunkowo niedawno. Istnieje ona bowiem dopiero od 1 stycznia 2009 r. i została wprowadzona ustawą z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458). Wymienia je art. 4 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.
Przywilej obsadzenia tych stanowisk został zarezerwowany dla ściśle określonych funkcji. Własnych doradców i asystentów może posiadać jedynie wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz marszałek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta