Szef nie zawsze zapłaci za wypadek
Pracownik, który uległ wypadkowi i doznał szkody, może dostać świadczenia nie tylko z ubezpieczenia społecznego, ale i od pracodawcy. Ten ostatni nie poniesie odpowiedzialności, np. gdy uszczerbek na zdrowiu powstał z wyłącznej winy podwładnego
Jeśli dojdzie do wypadku przy pracy, poszkodowany ma prawo żądać określonych świadczeń z ZUS. Ich rodzaje oraz warunki przyznania określa ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167 poz. 1322).
Jeśli na przykład z powodu wypadku pracownik stał się niezdolny do pracy, może liczyć na zasiłek chorobowy. Natomiast gdy po jego wyczerpaniu wciąż nie może pracować, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie przez niego zdolności do pracy, otrzymać może świadczenie rehabilitacyjne.
Uszkodzony majątek
Jednak na tym nie kończą się rekompensaty dla poszkodowanego. Jeśli w związku z wypadkiem jego przedmioty osobistego użytku oraz te niezbędne do wykonywania pracy ulegną uszkodzeniu, może wystąpić do pracodawcy o odszkodowanie. Tak samo będzie, gdy takie rzeczy zostaną utracone. Tak wynika z art. 2371 § 2 k.p.
Przy czym odszkodowanie to nie dotyczy utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz utraconych wartości pieniężnych. Pracodawca za takie szkody nie odpowiada na podstawie kodeksu pracy z tytułu wypadku przy pracy, ale według zasad określonych w kodeksie cywilnym.
Dodatkowe odszkodowanie
Także na podstawie kodeksu cywilnego poszkodowany może dochodzić roszczeń od pracodawcy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta