Na biurku woda w sprayu
Nowoczesne klimatyzatory, które nie tylko chłodzą powietrze, ale także je oczyszczają, jonizują, do tego są wyposażone w specjalne nawilżacze, to marzenie każdego pracownika biurowca, umęczonego źle pracującą klimatyzacją. Ale, niestety, nie zawsze mamy w pracy czy w domu urządzenia tak dobrze działające. Bywa, że dodatkowo są one rzadko konserwowane i czyszczone. W takim pomieszczeniu nasza skóra, włosy oraz oczy chorują. Są jednak sposoby, dzięki którym możemy uniknąć lub zminimalizować problemy ze zdrowiem.
Efektem ubocznym pracy klimatyzatora, nawet kiedy działa bez zarzutu, jest wysuszanie się powietrza. Latem w klimatyzowanym biurowcu wilgotność powietrza wynosi około 35 procent. Zdaniem lekarzy to za mało do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Poziom wilgotności powinien wynosić co najmniej 40 procent. Co dzieje się ze skórą, kiedy jest narażona na takie warunki? Zdaniem dermatologów przede wszystkim na utratę wody.
Co dzieje się z naszą skórą
Kiedy nasza skóra jest odwodniona, równowaga płaszcza hydrolipidowego zostaje zachwiana. Płaszcz hydrolipidowy to naturalna ochrona naszej skóry. Zbudowany jest on z warstwy lipidowej na powierzchni naskórka. Warstwa lipidowa natomiast utworzona jest z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe, a także lipidów, które tworzą membrany wewnątrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta