Za pobyt w szpitalu niekiedy trzeba dopłacić
Kto podczas wyjazdu do innego kraju UE musi skorzystać z zagranicznej opieki medycznej, nie zawsze otrzyma pełną refundację z NFZ
Zdarza się, że trzeba się poddać nieplanowanemu leczeniu w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w którym jest się ubezpieczonym. Chodzi o opiekę, która stała się niezbędna wskutek zmiany stanu zdrowia podczas tymczasowego pobytu w tym państwie członkowskim. W takim wypadku stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Obowiązuje zasada, że osoby, które korzystają ze świadczeń w innym państwie członkowskim, robią to na takich samych warunkach jak osoby w nim ubezpieczone. Oznacza to, że jeżeli ktoś korzysta ze świadczeń w państwie, którego ubezpieczeni partycypują w kosztach leczenia, to także on będzie musiał z własnej kieszeni częściowo zapłacić za udzieloną mu opiekę.
Zasadę tę, jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta