Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef może nakazać podwładnym noszenie identyfikatorów

23 czerwca 2010 | Dobra firma | Sylwia Gortyńska

Pracodawca musi przestrzegać tajemnicy danych dotyczących pracownika. Jednak w regulaminie pracy może przewidzieć konieczność posiadania przez zatrudnionych imiennych identyfikatorów

Każda firma, niezależnie o tego, ile osób zatrudnia, musi gromadzić dane o swoich pracownikach. Chodzi tu zarówno o dane osobowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, jak i inne związane z osobami zatrudnionymi, a wymagane ze względu na zajmowane przez pracownika stanowisko. Dane mają charakter poufny i nie mogą być ujawniane osobom trzecim.

Zgodnie z przepisami

Przy zatrudnianiu pracowników pracodawcy wolno żądać danych osobowych obejmujących imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Pozwala na to art. 22 1 k.p.

Przepis ten nie daje podstaw, aby pracodawca żądał od kandydata pełnego życiorysu czy listu intencyjnego, które bywają składane przez osoby poszukujące pracy, co nie oznacza zakazu ich złożenia pracodawcy.

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może ponadto dostarczyć pracodawcy dokumenty potwierdzające jej umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8655

Spis treści
Zamów abonament