Czas wielkiej digitalizacji
W ciągu 10 lat musimy wydać kilka miliardów złotych, inaczej zbiory naszej kultury przepadną bezpowrotnie
Kończą się prace nad projektami ustaw, które mają przesądzić o formie najważniejszej od lat operacji w kulturze – digitalizacji. Duża część naszego dziedzictwa narodowego tylko w nowym formacie ma szanse dotrwać do przyszłych wieków.
– To nie tylko konieczność, także szansa i sposób, by wszystko co wartościowe było dostępne w przestrzeni publicznej, jaką jest Internet – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Pozwoli zatrzymać proces wykluczenia wielu Polaków z życia kulturalnego.
Kto pokaże archiwa
Szef MKiDN stworzył strategię digitalizacji. Narodowe Archiwum Cyfrowe przejmuje więc pieczę nad fotografią i niektórymi dokumentami, Biblioteka Narodowa odpowiada za materiały drukowane, Filmoteka Narodowa – zasoby filmowe, Krajowy Ośrodek Badań nad Zabytkami – zasoby muzealne, Narodowy Instytut Audiowizualny (NINA) zaś – zbiory telewizyjne i radiowe.
Dostęp do tych ostatnich interesuje zwykłych odbiorców najbardziej. Chodzi m.in. o seriale i programy rozrywkowe. Tymczasem sposób, w jaki będą mogli z nich korzystać, nie został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta