Bez ekwiwalentu przy kolejnym angażu
Zatrudniliśmy osobę na roczną umowę na czas określony. Potem od razu podpisaliśmy z nią kolejny angaż terminowy – tym razem na dwa lata. W okresie pierwszego roku zatrudnienia pracownik nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy wypłacić mu ekwiwalent?
Nie. Generalnie w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Jednak pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. A w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Podstawa prawna:
– art. 171 – art. 172 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 24 ze zm.)