Wcześniejsze rozstania, dodatkowe rachunki
Dokonaliśmy rotacji na jednym ze stanowisk pracy. Jednego pracownika zwolniliśmy, a drugiego przyjęliśmy na jego miejsce.
Umowa o pracę tego ostatniego rozwiązała się 17 maja (to jego ostatni dzień pracy). Od 18 maja jego miejsce zajął następca. Pensje mają taką samą. To 6000 zł. Z tym że zwolniony w maju dwa razy pracował w niedzielę i raz w wolną sobotę (3 x 8 godzin = 24 godziny).
Tymczasem jego następca na skutek rozpoczęcia pracy w połowie miesiąca przepracował zaledwie dziesięć dni (od 18 do 31 maja), tj. 80 godzin. Ile zapłacić obydwu pracownikom?
Musimy obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca oraz wymiar w stosunku do skróconego okresu rozliczeniowego.
W pierwszym przypadku stosujemy § 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm., dalej rozporządzenie o wynagrodzeniach).
Z kolei w drugim art. 1516 w związku z art. 130 k.p.
Za przepracowaną część
Chcąc obliczyć stałe wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż choroba a za czas nieobecności nie zachował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta