16-latka zatrudnisz tylko w drodze wyjątku
Żeby zostać pracownikiem, trzeba być pełnoletnim. Istnieje jednak możliwość podjęcia pracy wcześniej, ale po spełnieniu określonych warunków
Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat.
Tak wynika z art. 22 § 2 k.p. Wtedy ma zdolność do bycia pracownikiem. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 listopada 1979 r. (III PZ 7/79) potwierdził, że granica wieku jest warunkiem, od którego prawo uzależnia możność uzyskania przymiotu pracownika.
Przy czym na określonych zasadach pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat. Kiedy zatem wolno przyjąć do pracy nieletniego?
Młodocianemu wolno...
Kodeks pracy dopuszcza możliwość zatrudnienia młodocianych, czyli kogo?
Zgodnie z art. 190 § 1 k.p. młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat.W świetle art. 15 k.c. jest to osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych (małoletni, który ukończył 13 lat).
Na gruncie prawa cywilnego do dokonywania czynności prawnych, przez które osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązania lub rozporządza majątkiem, potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, natomiast na podstawie prawa pracy osoba taka może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta