Różnie traktujemy w rachunkach pensję i ekwiwalent za wypoczynek
Latem służby płacowe powinny zwrócić szczególną uwagę na obliczanie poborów. Uiszczane w tym okresie wynagrodzenie urlopowe raz wchodzi do różnych wypłat, a raz nie
Za czas urlopu wypoczynkowego podwładny powinien dostać tyle pieniędzy, ile by otrzymał, gdyby wówczas pracował.
Uwzględniamy właściwie wszystkie rodzaje składników wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy z wyjątkiem wyliczonych w zamkniętym katalogu z § 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).
Do najpopularniejszych wyłączeń należą:
- nagrody za określone zadanie albo osiągnięcie,
- nagrody jubileuszowe,
- kwoty wyrównania do poziomu minimalnej płacy,
- należności przysługujące pracownikowi na podstawie ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, dalej ustawa antykryzysowa) w trakcie objęcia go przestojem ekonomicznym lub ograniczonym wymiarem czasu pracy.
Nawet gdy dany składnik wynagrodzenia przejdzie pierwszy etap weryfikacji w świetle wykluczeń z § 6 rozporządzenia urlopowego, nie mamy pewności, że wchodzi on do pensji za urlop.
Elementy płacowe musimy bowiem następnie podzielić na dwie grupy: w stałej stawce miesięcznej i zmienne należne za okresy nie dłuższe niż miesiąc. Tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta