Skończyły się czasy firmowych informatyków
Z każdym rokiem rośnie popularność outsourcingu usług informatycznych
Czasy budowania od podstaw własnych działów informatycznych w firmach minęły już bezpowrotnie. Według szacunków ekspertów z outsourcingu informatyki korzysta ponad 60 proc. działających w Polsce firm, a odsetek ten stale rośnie.
Zarobić na kryzysie
Branży outsourcingu IT dobrze zrobił kryzys gospodarczy. W poszukiwaniu oszczędności cięto zatrudnienie w wewnętrznych działach IT w przedsiębiorstwach lub zupełnie je likwidowano. W zamian wyprowadzano kosztochłonne, choć ustandaryzowane i powtarzalne procesy, takie jak hosting, backup, utrzymanie systemów informatycznych, realizacja usług projektowych czy programistycznych lub zarządzanie bazami danych, poza firmę, na zewnątrz, powierzając je specjalistom z zewnątrz.
Rosnące zaufanie polskich firm do outsourcingu stworzyło nowe możliwości posiadającym wiele unikalnych kompetencji firmom branży telekomunikacyjnej i IT. Na świadczenie usług w tym modelu decyduje się coraz więcej firm, niekojarzonych wcześniej z outsourcingiem.
Duży pomoże mniejszym
– Jakiś czas temu panowało przekonanie, że wszystko: dane czy kopie bezpieczeństwa trzeba mieć u siebie, w firmie. To się zmienia – mówi „Rz” Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes zarządu firmy Unizeto Technologies. Spółka, znana przede wszystkim jako tzw. centrum certyfikacyjne, czyli jeden z niewielu obok Mennicy Państwowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta