Odszkodowania konkurencyjne raz ze składkami ubezpieczeniowymi, a raz bez
Nie ma jednolitych zasad potrącania danin publicznych z tych należności. Sposób postępowania zależy od kilku czynników
Ma znaczenie, o jaki rodzaj rekompensaty chodzi (za powstrzymanie się od rywalizacji z szefem w trakcie stosunku pracy czy już po jego zakończeniu), forma zatrudnienia osoby, której ją wypłacamy (pracownik czy wykonawca cywilny) i chwila jej uiszczenia (w trakcie trwania współpracy czy po jej zerwaniu).
Zwolnienia spod oskładkowania i opodatkowania dotyczą wyłącznie pracowników.
Podczas...
Możemy zawrzeć z podwładnym pisemną umowę zabraniającą mu prowadzenia określonej działalności konkurencyjnej wobec nas oraz zatrudnienia w ramach stosunku pracy bądź innego dla podmiotu wykonującego działalność podobną do naszej (art. 1011 kodeksu pracy).
Gdy się na to zdecydujemy, nie musimy zatrudnionemu wypłacać żadnego odszkodowania z tego tytułu. Nie ma jednak przeszkód, abyśmy je przyznali, zwłaszcza gdy zależy nam szczególnie na zatrzymaniu właśnie tego zatrudnionego czy zabezpieczeniu się przed pomysłami rywalizujących z nami firm. Nic bardziej nie skłania bowiem pracowników do lojalności niż dodatkowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta