Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kombinacja cyfr łatwa do zapamiętania

01 lipca 2010 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra
Z upraszczaniem kodu do karty nie wolno przesadzać, by nie ułatwiać zadania oszustom
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Rzeczpospolita
Z upraszczaniem kodu do karty nie wolno przesadzać, by nie ułatwiać zadania oszustom

Karty płatnicze. Coraz częściej klienci mogą sami ustalać PIN. Banki nie protestują, gdy ktoś decyduje się na cztery zera lub cztery jedynki

Konieczność pamiętania wielu różnych kodów dostępu, haseł czy PIN do kart płatniczych może być bardzo uciążliwa. Zwłaszcza wtedy, gdy są to przypadkowe ciągi cyfr, które z niczym się nam nie kojarzą. W miarę możliwości warto pozmieniać je na łatwiejsze do zapamiętania.

Z upraszczaniem nie należy jednak przesadzać. Kody PIN nie powinny być zbyt łatwe do odgadnięcia, bo wtedy przestaną pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona zdeponowanych w banku pieniędzy przed osobami postronnymi. Błędem jest też zabezpieczanie wszystkich posiadanych w portfelu kart jednakową kombinacją cyfr.

Jednak oczywiste jest, że pewne kody są dla klientów łatwiejsze do zapamiętania niż inne. Dlatego dobrze, gdy bank oferuje możliwość samodzielnego nadania PIN do karty lub chociaż zmiany kodu wstępnie przypisanego i przesłanego klientowi pocztą.

Klient ulepsza

Pierwszy PIN do nowo wydanej karty zwykle jest generowany przez bank i wysyłany do klienta tradycyjną pocztą. Jeśli posiadaczowi karty ten numer nie odpowiada, może go zmienić, najczęściej w bankomacie lub za pośrednictwem elektronicznych kanałów dostępu do rachunku.

Tak jest np. w Pekao SA. Wraz z wydaniem karty bank wysyła PIN, który następnie może być wielokrotnie zmieniany w należącym do banku bankomacie. Ta sama zasada obowiązuje dla wszystkich kart,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament