Ceny na giełdzie są niewygórowane, ale sytuacja wciąż niepewna
Akcje w najbliższych miesiącach nie będą miały poważnej konkurencji. Ale stały się one bardzo ryzykowne. Dlatego eksperci radzą, żeby z zakupem wstrzymać się do korekty. A latem najlepiej zrobić sobie odpoczynek
Oprocentowanie lokat bankowych jest coraz niższe. Banki proponują teraz przeciętnie około 4,5 proc. w skali roku. Oznacza to, że z każdego odłożonego tysiąca złotych po odliczeniu podatku Belki dostaniemy nieco ponad 36 zł.
Niskie oprocentowanie w bankach utrzyma się w najbliższych miesiącach. Wprawdzie z wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej wynika, że jeszcze w tym roku możliwa jest podwyżka stóp procentowych nawet o 0,5 pkt proc., ale jak wiemy, banki reagują na zmiany oficjalnych stóp NBP z opóźnieniem i na ogół nieproporcjonalnie. Poza tym wyraźnie widać, że przestały, tak intensywnie jak jeszcze kilka miesięcy temu, zabiegać o depozyty klientów.
Wszyscy poszukujący wyższych zysków muszą zatem zainteresować się funduszami inwestycyjnymi, a może nawet akcjami. W mediach pojawia się coraz więcej reklam funduszy, i to tych najbardziej ryzykownych, akcyjnych. W materiałach promocyjnych podawane są historyczne stopy zwrotu. Jak mogliśmy się przekonać całkiem niedawno, nie jest to najlepsze kryterium wyboru funduszu. Eksperci radzą, żeby – jeśli już kierujemy się takim kryterium – zwrócić uwagę na powtarzalność wyników osiąganych przez dany fundusz.
Zainwestowanie w akcje na rok jest z reguły odradzane, bo jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta