Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pas drogi publicznej bez zasiedzenia

01 lipca 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Właścicielem takiej drogi może być wyłącznie Skarb Państwa albo samorząd województwa, powiatu lub gminy

Z tego powodu Sąd Najwyższy w wyroku uznał, że zasiedzenie części drogi przegrodzonej przez właściciela sąsiadującej z nią działki nie jest możliwe bez względu na to, jak długo trwa ten stan rzeczy.

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia działki gruntu o pow. 118 mkw. złożyli współwłaściciele nieruchomości przy ul. Chwaszyńskiej w Gdyni.

Ich rodzice, małżonkowie S., kupili w 1957 r. położoną przy tej ulicy działkę o pow. 537 mkw., a następnie zabudowali domem mieszkalnym i garażem. Wznieśli też ogrodzenie przekraczające znacznie jej granice, przegradzając pas zieleni należący do ulicy. W 1975 r. cofnęli je, zrównując z ogrodzeniem nieruchomości sąsiedniej. Nadal jednak w jego granicach znajdowała się działka o pow. 118 mkw. stanowiąca drogę.

Spadkobiercy jako następcy prawni małżonków S. wystąpili w 2008 r. o stwierdzenie, że ich rodzice nabyli tę działkę przez zasiedzenie z dniem 1 października 2005 r.

30 lat samoistnego posiadania

Od 1961 r. do 1 października 1990 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament