Cudzoziemiec powinien pracować legalnie
Kiedy kandydat do pracy nie posiada polskiego obywatelstwa, firma często się zastanawia, jak go zatrudnić. W niektórych przypadkach niezbędne okaże się wystąpienie o zezwolenie
Kogo można i kogo łatwiej przyjąć do pracy? Czy są posady, które nie wymagają zezwolenia? Kiedy i na jakich zasadach obcokrajowcy w ogóle mogą wykonywać pracę w Polsce? Takie pytania często męczą pracodawców.
Odpowiedzi na nie należy przede wszystkim szukać w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; dalej: ustawa).
Zgodnie z art. 87 tej regulacji cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP m.in., jeżeli posiada status uchodźcy nadany w Polsce albo udzielono mu ochrony uzupełniającej w Polsce. Pracować może także ten, kto jest obywatelem UE albo obywatelem państwa EOG nienależącego do Unii.
Tak samo jest, gdy jest obywatelem państwa niebędącego stroną umowy o EOG, który może korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umowy zawartej przez to państwo ze Wspólnotą Europejską i jej krajami członkowskimi.
Pracować może także ten, kto ma zgodę na osiedlenie się lub pobyt tolerowany w Polsce. Uprawniony do wykonywania pracy jest również ten, kto posiada zezwolenie na pracę oraz legalnie przebywa na terytorium Polski (np. na podstawie wizy).
Dla kogo zezwolenie...
W jakich przypadkach cudzoziemcowi potrzebne jest zezwolenie na pracę? Stanowi o tym m.in. art. 88 ustawy. Zgodnie z tym przepisem zezwolenie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta