Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straty z inwestycji w wynajmowanych lokalach można rozliczyć w kosztach

01 lipca 2010 | Dobra firma | Jacek Obidowski
źródło: Rzeczpospolita

Czy rozwiązując umowę najmu i pozostawiając bez wynagrodzenia niezamortyzowane nakłady na cudzy lokal (tzw. inwestycję w obcym środku trwałym), przedsiębiorca ponosi stratę zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów? Organy podatkowe twierdzą, że nie. Z ich stanowiskiem nie zgadzają się jednak sądy administracyjne

Dla oceny, czy zlikwidowana inwestycja w obcym środku trwałym może być kosztem uzyskania przychodów, istotna jest wykładnia pojęć „likwidacja” i „strata”.

Niestety, choć pojawiają się w przepisach ustaw o podatkach dochodowych, nie zostały w nich zdefiniowane.

Straty w środkach trwałych

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT (odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o PIT) do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się strat w środkach trwałych i wartościach niematerialnych i prawnych, w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych.

Wnioskując a contrario (z przeciwieństwa) z tego przepisu, stwierdzić trzeba, że są kosztami podatkowymi straty w środkach trwałych w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnym, jeśli spełniają ogólne warunki zaliczania wydatków do takich kosztów.

Z uwagi na brak normatywnej definicji pojęcia straty w środku trwałym w celu określenia jego prawidłowego znaczenia należy odnieść się do definicji słownikowej. W tym znaczeniu stratą jest to, co się przestało posiadać. W przedsiębiorstwie za stratę uznać trzeba wielkość, o jaką uległy zmniejszeniu jego fundusze. Z kolei przez stratę w środku trwałym można rozumieć niezamortyzowaną część wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie środka trwałego spowodowaną jego utratą.

Do powstania straty (utraty) w środku trwałym może dojść zarówno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8662

Spis treści
Zamów abonament