Niełatwo ustalić przychody i koszty przy kontraktach długoterminowych
Prowadzący inwestycje infrastrukturalne powinni zwrócić uwagę na różnice między księgowym a podatkowym ujęciem kontraktów długoterminowych. Dotyczy to zwłaszcza umów o roboty budowlane
Podstawową cechą kontraktów długoterminowych jest to, że ich rozpoczęcie i zakończenie przypada w różnych okresach sprawozdawczych, a wartość kontraktu jest istotna z punktu widzenia działalności dostawcy.
Ze względu na specyfikę branży tematyka ta jest szczególnie istotna dla firm realizujących inwestycje infrastrukturalne, przy czym w ich wypadku kontrakty długoterminowe występują najczęściej w postaci długoterminowych umów budowlanych lub budowlano-montażowych.
Regulacje rachunkowe
Ponieważ wykonanie kontraktów długoterminowych następuje najczęściej w różnych okresach sprawozdawczych, konieczne było wprowadzenie rozwiązań zapewniających wiarygodną ich wycenę na dzień bilansowy, z uwzględnieniem stopnia zaawansowania prac.
Zagadnienie to reguluje Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 11, a w przepisach krajowych art. 34a – 34c ustawy o rachunkowości oraz Krajowy Standard Rachunkowości nr 3 (ten dotyczy umów budowlanych).
Z tych regulacji wynika, że sposób ustalenia przychodów i kosztów z tytułu wykonania kontraktu różni się w zależności od tego, czy umowa przewiduje rozliczenie kontraktu długoterminowego metodą cen stałych, czy metodą koszt plus.
Sposoby wyceny
Jeżeli rozliczenie następuje metodą cen stałych, przychody i koszty ustala się proporcjonalnie do stopnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta